Ostrożnie z lampionami

Coraz większa liczba osób uczestniczy w magicznych spotkaniach, których esencją jest wypuszczenie w jednym czasie setek świecących lampionów. Unoszące się lampiony są pięknym widokiem, dopóki nie znikną gdzieś w oddali. Niestety romantyzm tego zjawiska kończy się wraz wypaleniem nasączonej paliwem podkładki w lampionie. Lampion wówczas spada, a właściwie spadają setki lampionów. Miejsce ich upadku jest natomiast zupełnie nieprzewidywalne.

Zdarza się że lampiony docierają aż do naturalnych ośrodków zieleni albo zbiorników wodnych. Niektóre spadają też na teren zoo albo hodowli bydła. Konsekwencje takiego upadku bywają niestety tragiczne dla zwierząt, które napotkają lampion. Interesujący przedmiot może stać się przedmiotem zabawy lub – co gorsza – pożywieniem. Zjedzenie lampionu prowadzi do śmierci zwierzęcia.

duac informacja dla pacjentów

Oznacza to, że lampiony niestety nie są ekologiczne, mimo że zgodnie z zachwalaniem samych producentów są wykonane z materiałów biodegradowalnych. Problemem pozostaje kontrola kierunku lotu i miejsce upadku lampionów.

© 2024 Ekologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.