Jak ekologicznie używać wody?

maseczka Actiprotect cieszy się dużą popularnością

Zaledwie 3% zasobów wodnych Ziemi stanowi woda pitna, a ponad miliard osób nie ma w ogóle do niej dostępu. To na pewno zmusza do pewnej refleksji i każe zadać sobie pytanie, czy nie za dużo wody której używamy nie idzie na zmarnowanie, tylko dlatego, że nie zakręcamy kranu, gdy myjemy żeby, czy stoimy pół godziny pod prysznicem.

Mimo iż żyjemy w kraju, gdzie nie ma problemu z dostępem do wody pitnej to jednak warto zwrócić uwagę na to ile tak naprawdę wody potrzebujemy i czy przypadkiem nie zużywamy jej niepotrzebnie za dużo. Oszczędzanie wody jest korzystne przede wszystkim ze względu na środowisko, ale i także ma znaczenie ekonomiczne.

Mimo, że cena za wodę w naszym kraju jest tańsza niż w krajach zachodnich, to jednak z roku na rok ona wzrasta. Wiąże się to m.in. z coraz to większymi inwestycjami w oczyszczalnie ścieków. Zatem jak najlepiej oszczędzać wodę? Większość z nas uwielbia kąpiele w wannie, jednakże można sobie pozwolić na to, aby korzystać z tej przyjemności nieco rzadziej i używać prysznica.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup zmywarki, która pochłania znacznie mniej wody niż tradycyjne zmywanie. Należy pamiętać o zakręcaniu kranu podczas mycia zębów, a także starać się zmywać naczynia w zlewie lub misce, a nie pod bieżącą wodą. Dobrym sposobem jest również stosowanie ekologicznych baterii. Jeśli uda nam się włączyć tego typu nawyki w rytm życia codziennego, możemy być świadomi tego, że robimy duży krok w celu ochrony naszej planety.

© 2024 Ekologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.