Firmy ekologiczne

Duży wkład w propagowanie ekologii w świecie wnoszą firmy ekologiczne. Ich głównym zadaniem jest wprowadzanie coraz to nowych technologii mających na celu zmniejszenie negatywnych dla środowiska efektów produkcji. Resort środowiska oszacował, że globalny rynek tzw. „zielonych technologii” wynosi około 1,4 bln euro.

Największe sukcesy w tej branży odnoszą kraje Europy Zachodniej, USA i tzw. „tygrysy azjatyckie”. Gdzie w tym zestawieniu jest Polska? Niestety mimo dużych chęci i ciężkiej pracy polskie firmy mają małe szanse na wypromowanie swoich pomysłów technologicznych za granicą, innym powodem jest ich niska wiarygodność na arenie międzynarodowej.

Szansą na ich uwiarygodnienie może być wsparcie rządu poprzez ich dofinansowanie lub w ramach projektów promujących te firmy np. program GreenEVO, rekomendujący firmy w ambasadach Polski innych państw. Niemniej jednak sam rynek „zielonych technologii” ma szanse na dalszy rozwój m.in. nastawianie się coraz to większej ilości firm na tzw. „zielony” wizerunek, czyli zastosowanie ekologicznych rozwiązań w produkcji.

© 2023 Ekologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.