Eko dom

Jak stworzyć dom, w którym nie brakuje elementów niezbędnych do funkcjonowania w obecnym świecie, jednocześnie opartym na ekologicznych wzorcach urzeczywistniającym idee efektywności elektrycznej?

W toku rozwoju nauki z zakresu budownictwa stworzono technologię opartą na budowie do na trzonie z modrzewiowych bali. Na jego podstawie wszystkie pomieszczenia mieszkalne rozłożone są wokół centralnie umieszczonego masywnego trzonu, a wszystkie instalacje: wodne czy wentylacyjne rozłożone są w przestrzeni trzonu, tak by drogi przewodów były optymalne, a ilości materiału i straty ciepła minimalne.

Projekt ten, autorstwa poznańskiej firmy BUILDgreen Design, został zainspirowany układem funkcjonalnych domów, które budowali na terenie Polski holenderscy osadnicy. Tradycyjność tego projektu przejawia się tym, że tego typu dom można wznieść przy pomocy siły ludzkich rąk. Rozwiązania, które zapewniają autonomiczność łączą natomiast tradycję z nowoczesnością.

Projekt ten przedstawiony został podczas targów budowlanych Budma w Poznaniu i cieszył się na tyle dużym uznaniem, że w planach jest właśnie budowa tego typu obiektu pod Poznaniem. Jeśli się powiedzie to być może w przyszłości będziemy mieszkać w EKO domach, jako nowej formy ekologicznego trybu życia.

© 2023 Ekologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.